Studio, które dało miłośnikom anime takie hity jak Neon Genesis Evangelion, Guren Lagann, Panty & Stocking with Garterbelt ogłosiło bankructwo.
Oficjalnie o decyzji zakomunikowano 7 czerwca. Wniosek o ogłoszenia bankructwa został złożony 29 maja i został zaakceptowany w tokijskim sądzie regionalnym. Jest to zwieńczenie wieloletnich problemów prawnych, które na przestrzeni pół wieku działalności ekipy mnożyły się, zaczynając od przekrętów podatkowych, które w latach dziewięćdziesiątych poskutkowały ogromną karą finansową, ponad półtora miliarda Jenów i pobytem za kratkami dyrektora studia i księgowego, po szarpaninę z założonym przez twórcę Evangeliona, Hideakim Anno, studiem Khara, które również ostatecznie znalazły finał na sali sądowej i przygrzmociły Gainaxowi kolejnym finansowym ciosem, tym razem około 100 milionów Jenów. W 2019 jeden z dyrektorów, Tomohiro Maki – wtedy zarządzający agencją talentów Gainax International powiązaną ze studiem, dopuścił się napastowania seksualnego na jednej z aktorek.
Studio Gainax założono w Wigilę, 1984 roku. Działalność zaczęła się wcześniej, gdy czwórka studentów-pasjonatów Takami Akai, Hiroyuki Yamagi, Hideaki Anno i Toshio Okada, którzy wspólnie stworzyli film promujący konwent Science Fiction, Daicon 3 na zlecenie jego organizatora, Yasuhiro Takedy (późniejszy dyrektor i główny producent studia). Przełomem było stworzenie anime Neon Genesis Evangelion, które w 1995 roku wstrząsnęło fandomem mecha. Prosta historia o dzieciakach biorących udział w rządowym programie obrony przed obcymi, z użyciem małoletnich pilotów i bio-robotów zaskakiwała wpleceniem wątków teologicznych i bardzo wyraźnie zarysowanym dramatem psychologiczno-egzystencjonalnym, z którym zmagali się młodzi bohaterzy anime. Na przestrzeni kolejnych lat spod szyldu studia powstało sporo tytułów komercjalnych, ale Gainax nie stronił też od animacji eksperymentalnej (Furi Kuri).
Miłośnik starych gier, dobrych książek, stołowych gier bitewnych, w wolnych chwilach animator hejtu.